06 wrzesień 2021

82 rocznica II wojny światowej.

 
W refleksyjnej atmosferze, z udziałem mieszkańców, gości z całego regionu i z wojskową oprawą w Stargardzie drugi raz odbyły się wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na miejsce uroczystości wybrano Międzynarodowy Cmentarz Wojenny. Na nekropolii już 26.09.1939 r., czyli po niespełna miesiącu od rozpoczęcia wojny, pochowano pierwszych dwóch polskich jeńców.
Wydarzenie w Stargardzie rozpoczęło się punktualnie o 4:45. Właśnie o tej godzinie 82 lata temu na terytorium Polski doszło do pierwszych starć. Na nekropolii przy ul. W. Reymonta w mroku orkiestra wojskowa odegrała hymn RP. 61 krzyży na grobach polskich żołnierzy zostało podświetlonych i udekorowanych biało-czerwonymi szarfami. W przemówieniach padło wiele ważnych słów.
Podniosłym momentem w czasie obchodów rocznicy był apel pamięci. Tradycyjnie na jego zakończenie rozległa się salwa honorowa. Uczestnicy wydarzenia składali na grobach znicze i kwiaty.
Podczas uroczystości odprawiono modlitwę ekumeniczną. Parafie Prawosławną w Stargardzie reprezentował proboszcz ks. prot. Jarosław Biryłko.

Za: www.stargard.pl foto: Dagmara Ładniak., Marcin Górka