09 marzec 2014

69. rocznica zdobycia Stargardu

Patryk Miżołemski

 5 marca 1945 roku Stargard został zdobyty przez wojska radzieckie. -Dzisiejszy dzień, jest dniem pamięci o trudnej wojennej przeszłości, o tych którym nie dane było doczekać końca wojny, zginęli i spoczęli w stargardzkiej ziemi i o tych, którzy od marca 1945 r. budowali to miasto na nowo – powiedziała podczas wczorajszych uroczystości rocznicowych wicedyrektor MAH Jolanta Aniszewska. Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym, przy ul. Reymonta w Stargardzie wspominano ten historyczny dzień.

      W nocy z 4 na 5 marca 1945 r., wojska radzieckie zdobyły Stargard. W obchodach rocznicy tych wydarzeń wzięło udział ponad dwieście osób. Hołd poległym żołnierzom złożyli przedstawiciele władz samorządowych miasta i powiatu, kadra i żołnierze stargardzkiego Garnizonu, uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz mieszkańcy miasta.

      Uroczysty meldunek został złożony kapitanowi Krzysztofowi Królowi, dowódcy Garnizonu Stargard Szczeciński. Ten w okolicznościowym przemówieniu zaapelował: - Ciesząc się wolnością nie zapomnijmy o ludziach, dzięki którym dziś my tu jesteśmy. Pamiętając o bohaterach minionych dni, myślmy o przyszłości, o tym co dziś możemy zrobić dla dobra miasta, powiatu, województwa, kraju, dla naszych pokoleń. Budując przyszłość naszej wspólnej Polski pamiętajmy również o przeszłości, historii, której już się nie zmieni.

      Jolanta Aniszewska z Muzeum w Stargardzie wygłosiła krótki referat dotyczący walk o Stargard m.in.: operacji Sonnenwende zwanej też „Bitwą Pancerną o Stargard” i pierwszych dni w powojennym mieście. – Walki przyniosły ogromne straty, wielu żołnierzy Armii Czerwonej na tej ziemi pozostało już na zawsze. Wojna nie oszczędziła również samego miasta. Niemiecki Stargard In Pommern stał się już polskim Starogrodem. Morze ruin witało pierwszych polskich osadników– wspomniała wicedyrektor MAH.

      Księża różnych wyznań pomodlili się w intencji poległych, a na koniec uroczystości zapalono znicze i złożono kwiaty. W wydarzeniu udział wzięła wojskowa asysta honorowa.

Autor: J.J.


Galeria zdjęć pod adresem:www.wiadomosci.rii.pl/index.php