11 grudzień 2023

Koncert Muzyki Cerkiewnej w Stargardzie - sacrum z Lublina

W ramach projektu Bukiet Kultur Wschodu - cykl otwartych imprez kulturalnych  odbył się koncert muzyki cerkiewnej. W niedzielne popołudnie 22 października w Stargardzkiej Cerkwi św. App. Piotra i Pawła zaprezentował się Kameralny Chór Sacrum z Lublina.

Przed występem, ks. proboszcz Jarosław Biryłko przywitał przybyłych gości i zaprosił wszystkich zebranych do wspólnej uczty duchowej jaką przygotowali goście z Lublina.
Występ zgromadził sympatyków śpiewu cerkiewnego, wypełniając świątynie po brzegi.

Sacrum wykonuje muzykę różnych tradycji, ale przede wszystkim propaguje dziedzictwo kulturowe regionu Lubelszczyzny, ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa wschodu. Koncert był podzielony na trzy części. W ostatniej, można było posłuchać m.in. współczesnego utworu paraliturgicznego

Koncert odbył się z Błogosławieństwa Abp. Jerzego Ordynariusza diecezji wrocławsko –szczecińskiej – Prawosławnego Ordynariusza WP.

Projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Etno Polska Edycja 2023 oraz wsparciu Gminy Miasta Stargard.

Niedzielny koncert był zakończeniem trwającego od lipca projektu Kresowy Bukiet Kultur Wschodu „ -cykl otwartych imprez kulturalnych 

Fot. Mariusz Najmowicz.