00
Notice: Undefined offset: 0 in /home/orthnet/ftp/stargard.cerkiew.pl/inc/class.News.php on line 36
0000

Twórcy, animatorzy i mecenasi kultury – uhonorowani

Patryk Miżołemski

 Wśród matrioszek i przy dźwiękach rosyjskiej muzyki w SCK odbyła się uroczystość wręczenia nagród Prezydenta Miasta dla stargardzkich artystów, twórców i animatorów kultury, podczas której przyznano także tytuły Mecenasa Kultury Stargardu - za 2013 rok.
Do nagrody kandydowali: ks. Jarosław Biryłko, zespół rockowy Dice, Agnieszka Dryjańska, Ewa Krysian, Konrad Książczyk, Mateusz Łapot, Irena Pilarowska-Łącka, Maria Pyra, Marcin Rumiński, Tomasz Staniszewski, Norbert Śliwa, Ewa Tomczyk i Bohdan Kowalski, Ewa Wagner, Jan Zenkner i Rafał Żarski.

Wierszowane laudacje

Każdy z nominowanych został zaprezentowany w formie dowcipnych wierszyków autorstwa Wojtka Makowskiego, który prowadził galę wraz z Elżbietą Świderską, naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM.
W przerwach były etiudy taneczne rodem z „Jeziora łabędziego” w wykonaniu baletnic z MDK, utwory muzyczne grane przez Karolinę Gustaw (skrzypce), Tomasza Staniszewskiego (akordeon) i Daniela Ziomko (pianino) oraz piosenki śpiewane przez Magdalenę Siniarską i Mariusza Zarzecznego.
Gdy laudacje dobiegły końca, wszyscy kandydaci otrzymali z rąk prezydenta Sławomira Pajora swoją podobiznę, wykonaną przez Daniela Januchowskiego, i po kwiatku.
Do tytułu Mecenasa Kultury Stargardu za 2013 rok zgłoszono firmy: Holstar sp. z o.o. z Pęzina i Stargardzkie TBS sp. z o.o. I obie firmy ten tytuł otrzymały, czego znakiem były specjalne statuetki wręczone ich prezesom: Johanowi Adriaanowi van Wijgerdenowi i Jerzemu Siodłakowi.

Czterech nagrodzonych

W końcu ogłoszono nazwiska laureatów nagrody Prezydenta Miasta. Są nimi:
- Tomasz Staniszewski (na wniosek radnych miejskich: Marcina Przepióry, Michała Bryły i Pawła Pac-Pomarnackiego) - jest laureatem wielu konkursów akordeonowych; w 2013 roku zajął I miejsce na konkursie „Miniatura” w Szczecinie, podczas którego pokonał prawie 50 konkurentów; zajął też II miejsce na prestiżowym, międzynarodowym konkursie akordeonistów i bajanistów, zorganizowanym w Ossie (Rosja); współpracował z takimi artystami jak: Alicja Węgorzewska, Maciej Miecznikowski, Tomasz Szymuś, Bogdan Kierejsza, Tomasz Betka;
- ks. Jarosław Biryłko (na wniosek Prezydenta Miasta Stargard Szczeciński ) - organizator Koncertu Kolęd Wschodniosłowiańskich, Przeglądu Pieśni Liturgicznych i Paraliturgicznych, Warsztatów Ikonograficznych; przeprowadził generalny remont neogotyckiej cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie;
- Rafał Żarski (na wniosek mieszkańców Stargardu) - młody artysta, obecnie kształcący się na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów w Akademii Sztuki w Szczecinie; tworzy oryginalne, krótkie formy wideo, fotografie, rysunki i obiekty; jego różnorodne prace były wielokrotnie docenione w Polsce, o czym świadczą: tegoroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla studentów za wybitną twórczość artystyczną, główna nagroda za najlepszy video-art podczas 16. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego ZOOM - Zbliżenia w Jeleniej Górze, udział w wystawie „GMO – zabija miodek” organizowanej przez warszawską Zachętę;
- Jan Zenkner (na wniosek Muzeum Archeologiczno-Historycznego) za całokształt działalności - z zawodu i pasji jest lekarzem weterynarii; jego druga najważniejsza pasja to Stargard - współczesny i historyczny; jest współtwórcą Towarzystwa Przyjaciół Stargardu i jednocześnie jego prezesem od powstania organizacji, tj. od 2000 roku do dziś; autor tekstów o Stargardzie m.in. do przewodnika po tym mieście; od wielu lat prowadzi Scenę Kabaretową w Piwnicy TPS i współorganizuje tam koncerty bluesowo-rockowe.

Brawa na stojąco
Gdy wyczytano nazwisko prezesa TPS, większość publiczności zgotowała mu owację na stojąco. Widać, nagroda się należała…
Wszyscy laureaci otrzymali od prezydenta statuetkę, dyplom i kwiaty. Rafała Żarskiego nie było, nagrodę odebrał jego przedstawiciel.
Na koniec rozstrzygnięty został ogłoszony wcześniej konkurs na odgadnięcie tytułów utworów granych przez muzyków. Uhonorowano dwóch słuchaczy, którzy bezbłędnie je wymienili.
Już w kuluarach Sławomir Pajor powiedział o laureatach: - Uważam, że wybór jest dobry. Zawsze można się zastanawiać, dlaczego ta osoba, a nie inna. Ale wszystkich nagrodzić się nie da.
Zapytany o nagrodę za całokształt dla Jana Zenknera, prezydent stwierdził: - Jako prezes TPS od lat jest animatorem życia kulturalnego w mieście. Piwnica TPS żyje i wnosi bardzo dużo do kultury Stargardu.Mówią laureaci
Tomasz Staniszewski: - Bardzo się z tej nagrody cieszę. Jestem zaskoczony, że ją dostałem, bo były osoby z większym dorobkiem niż mój. To obliguje mnie do dalszej pracy.
ks. Jarosław Biryłko: - Jestem mile zaskoczony. Doceniono nie tylko moją pracę, ale i moich współpracowników. To bodziec – daje zapał i energię do przyszłych działań służących rozwijaniu kultury i tradycji w Stargardzie i okolicy.
Jan Zenkner: - Ta nagroda, na moje ręce, jest dla Towarzystwa Przyjaciół Stargardu. I tak na nią patrząc, miło, że zauważono wieloletnią i wszechstronną działalność Towarzystwa. Byłem zaskoczony i zbudowany reakcją sali, gdy mnie wywołano. To bardzo miłe, ale i trochę deprymujące. Na pewno po tej nagrodzie nie spoczniemy na laurach.
Bożena Kuszela
Fot. Tadeusz Surma