10 czerwiec 2014

Uroczystości ku czci Serbskich Żołnierzy

Patryk Miżołemski

 
Uroczystości ku Pamięci Żołnierzy Serbskich Zamęczonych i Zmarłych na Ziemi Stargardzkiej w latach 1914-1918 i 1941-1945, odbyły się w Stargardzie Szczecińskim. W ceremonii brał udział Ambasador Republiki Serbii w Rzeczpospolitej Polskiej Radojko Bogojević.

          Uroczystości rozpoczęły się Liturgią Świętą w Cerkwi pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, w intencji żołnierzy serbskich – jeńców wojennych zmarłych na Ziemi Stargardzkiej w latach 1914 – 1918, 1941 – 1945. Następnie, odbyło się poświęcenie ikony św. Jerzego, ufundowanej przez Rodzinę Protić w intencji serbskich żołnierzy. Punktualnie o godzinie 12 na Cmentarzu Wojennym przy ul. Reymonta, rozpoczęła się ceremonia złożenia wieńców i wiązanek kwiatów, zapalenie zniczy oraz modlitwa ekumeniczna. Groby poświęcił ks. Jarosław Biryłko, a następnie Ambasador Republiki Serbii złożył wieniec na jednej z serbskich mogił. Kolejnym punktem uroczystości, było zapalenie znicza pamięci przed pomnikiem upamiętniającym jeńców Stalagu II D znajdującym się przy Zakładzie Karnym w Stargardzie Szczecińskim.

          O dziejach Serbów w Stargardzie Szczecińskim opowiada ks. Jarosław Biryłko - W tym roku mija 100 rocznica wybuchu Wielkiej Wojny. Serbowie jako pierwsi stali się ofiarą wrogiej napaści i jako pierwsi w tej wojnie odnieśli sukces operacyjny nad agresorem. Do historii heroizmu Serbów przeszedł epicki marsz naszej armii przez góry na czele z królem Piotrem i rządem. Mimo wielkich strat dotarli na wyspę Korfu, wyleczyli rany i w 1918 r. wrócili by dokonać wyłomu na froncie, co niemiecki generał Ludendorff określił wymownym zdaniem ”przegraliśmy wojnę”. Gdy przyszedł czas następnej wojny, Serbowie zdradzeni przez tych co razem z nimi winni bronić wspólnej ojczyzny ulegli w bezpośrednim boju. Ci, którzy nie trafili do niewoli stworzyli ruch partyzancki, który był największy w Europie. W czasie obu wojen tysiące Serbów trafiło do obozów na Pomorzu o czym świadczą także mogiły na cmentarzu wojennym w Stargardzie Szczecińskim. Żołnierze Królestwa Serbii zmarli w latach 1914 – 1918 i spoczywający na tym cmentarzu, byli częścią wojsk państw sprzymierzonych, których zwycięstwo dało w 1918 r. Polsce niepodległość. Straty Serbii w obu wojnach były straszne i statystycznie należały do największych w Europie. Wspólna zaduma nad serbskimi mogiłami w Stargardzie Szczecińskim byłoby dla Serbów niewątpliwym zaszczytem.


Autor : M.M.
Fot. Tadeusz Surma