22 styczeń 2018

VIII Koncert Kolęd Wschodniosłowiańskich

Patryk Miżołemski


Z błogosławieństwa Abp. Jerzego , dnia 21 stycznia w stargardzkiej cerkwi odbył się VIII Koncert Kolęd Wschodniosłowiańskich,. Tego dnia na przemian występowały chóry Echo-Arioso z Domu Kultury Kolejarza w Stargardzie, Rodzinny Chór Parafii Przymonasterskiej p.w. NMP i Ap. i Ew. Jana Teologa w Supraślu oraz Kantorei Der Evangelischen Immanuelkirche z Berlina.

Podczas koncertu mieliśmy możliwość wysłuchania kolęd w językach: polskim, cerkiewno-słowiańskim, niemieckim, ukraińskim. Jak wspomniał inicjator koncertu ks. Jarosław Birylko uroczystość rokrocznie odbywa się w okresie tygodnia modlitw o jedność chrześcijan. Wspólne śpiewanie kolęd i uczestnictwo w tego rodzaju przedsięwzięciach to dobry i zdrowy przejaw ekumenizmu.

„ Czas świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku święta Teofani to czas szczególnej miłości, pokoju, nadziei, wiary - mówił ks. Jarosław Biryłko. Te radosne dni są czasem oddawania Najwyższemu, co dobre, szlachetne i wartościowe.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Abp. Jerzy ordynariusz diecezji wrocławsko-szczecińskiej, Pan Rafał Zając Prezydent Stargardu oraz Starosta stargardzki Pani Iwona Wiśniewska

Zarówno organizatorzy koncertu, jak i występujący chórzyści mieli powody do zadowolenia, gdyż jak zdążyliśmy zauważyć z roku na rok zwiększa się liczba odbiorców i zwolenników tego typu uroczystości.

Na koncercie obecni byli księża kościołów: prawosławnego, rzymskokatolickiego.
Wśród gości obecny był Bp. Suprski Andrzej, który przybył na to wydarzenie z chórem z Supraśla. W słowie skierowanym do obecnych Abp. Andrzej podziękował Abp. Jerzemu ordynariuszowi diecezji za udzielenie błogosławieństwa na przyjazd do Stargardu i przeżywania tego radosnego okresu wspólnie z mieszkańcami ziem zachodnich.

Wśród publiczności nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych, miejskich, samorządowców, dyrektorów szkół, prezesów spółek miejskich, przedstawicieli szpitala, straży, policji, wojska, więziennictwa. Bez wsparcia finansowego sponsorów i władz miasta organizacja takich imprez kulturalnych nie byłaby możliwa, na co nie jednokrotnie zwracał uwagę ks. Jarosław Birylko w swoich wystąpieniach. Miłym akcentem na zakończenie koncertu było wspólne zaśpiewanie kolędy "Gdy się Chrystus rodzi" Po koncercie uczestnicy udali się na drugą część uroczystości jakim było Spotkanie Noworoczne, gdzie był przygotowany poczęstunek.

Zaproszone chóry, goście i parafianie mogli przedłużać czas radosnej kolędy.
Organizatorami koncertu byli: Parafia Prawosławna pw. Św. Ap. Piotra i Pawła, Stowarzyszenie Chrześcijańska Godność.

Więcej zdjęć w galerii 

 

Więcej pod linkiem: http://stargard.naszemiasto.pl/artykul/w-stargardzie-odbyl-sie-juz-viii-koncert-koled,4382981,artgal,t,id,tm.html