30 maj 2017

Wizyta duszpasterska Abp. Jerzego w naszej parafii

Patryk Miżołemski

    27- go maja br. stargardzka parafia pw. Śww. App. Piotra i Pawła, miała zaszczyt gościć w progach swojej świątyni nowego ordynariusz diecezji wrocławsko – szczecińskiej- abp. Jerzego.

    W sobotę, w samo południe arcybiskup Jerzy dokonał sakramentu chrztu w naszej cerkwi.

    Następnego dnia rano po uroczystym przywitaniu chlebem i solą, przez starostę cerkiewnego Włodzimierza Mackiewicza i proboszcza ks. Jarosława Biryłkę, Jego Ekscelencja przewodniczył Boskiej Liturgii.
    Podczas niedzielnej służby w swojej homilii przypomniał wiernym obraz św. Ojców I Soboru Powszechnego i wskazał na ich ogromną rolę w dzisiejszym pojmowaniu naszej wiary. Abp Jerzy w słowie do zebranych podkreślił, że zmarły abp Jeremiasz jest i będzie dla Niego niedoścignionym przykładem. Wyraził szczerą chęć czerpania z dorobku swego poprzednika i próbowania znalezienia wspólnej drogi. Było to jedno z pierwszych nabożeństw odprawianych w diecezji przez abp. Jerzego.

    28 maja był również dniem ważnym dla dzieci, które przystąpiły do pierwszej spowiedzi i otrzymały arcypasterskie błogosławieństwo.

    Przy okazji pobytu w Stargardzie Władyka przeprowadził wizytację kanoniczną i zapoznał się z dotychczasowym dorobkiem parafii. Parafianie z księdzem proboszczem Jarosławem Biryłko mieli niebywałą okazję, jako pierwsi , zaprezentować Władyce namiastkę prawosławia na ziemiach zachodnich. Z wielkim entuzjazmem przyjęli nowego ordynariusza, dziękując Mu za wspólną modlitwę.